Več kot 90 mednarodnih strokovnjakov podjetniškega podpornega okolja in inovacijskih ekspertov se je 19. in 20. oktobra 2022 zbralo v Lipici na EBN Techcampu 2022. Udeleženci iz 26 različnih evropskih in sosednjih držav so razpravljali o pomenu raznolikosti pri podpori podjetništvu. Gostila sta ga European Business and Innovation Centre Network (EBN) in EU|BIC Inkubator Sežana, v okviru projekta Better Incubation.
EBN TechCamp 2022, ki ga je letos gostil EU|BIC Inkubator Sežana, je bil namenjen raziskovanju neizkoriščenega potenciala evropskega inovacijskega ekosistema pri postajanju bolj vključujočega in raznolikega podjetništva. Pokrovitelja mednarodne konference sta bila Občina Sežana in podjetje Cesi d.o.o. Udeleženci so prek panelov in delavnic razpravljali o preoblikovanju strategij ter nadgradnji in razširitvi podjetniških podpornih storitev za zagonska podjetja. Na dogodku so bile predstavljene izkušnje in strategije ter razviti programi za podporo inovacijam, da bi evropskemu inovacijskemu ekosistemu zagotovili konkurenčno prednost s sprejemanjem raznolikosti in pristopa k podpori (tehnološkega) podjetništva temelječega na učinkih.
Inkubator Sežana je eden izmed naših kakovostno certificiranih EU|BIC, ki se je odločil pridružiti projektu Better Incubation. Z oblikovanjem uspešnega in učinkovitega inkubacijskega podpornega programa za podjetnike z izgubo sluha so hitro postali zgled skupnosti. Njihova motivacija in uspeh ter praznovanje njihove 30-letnice so eden od virov navdiha, ki je EBN TechCamp pripeljal v Lipico.
EBN Techcamp je drugi od naših letnih dogodkov in tisti, ki največkrat predstavi metodologije, prakse, tehnike in orodja, ki jih lahko skupnost prinese nazaj v svojo državo in regijo, da bi bolje podprla podjetniške inovacije. Letos se osredotočamo na vključujoče podjetništvo, ki temelji na vplivu, predvsem zato, ker poznamo izzive, s katerimi se srečuje skupnost, in smo jo želeli opolnomočiti z orodji, ki lahko prinesejo dolgotrajne rešitve – s povečanjem skupine podjetnikov, diverzifikacijo vrsto podjetij, ki jih podpirajo, in bolj celovito vlaganje v (trajnostni in socialni) gospodarski razvoj svoje regije.
Laura Lecci, izvršna direktorica EBN
Kot ugotavljata Evropska komisija in OECD, je vključujoče podjetništvo sestavni del rasti. Široko razširjeno ustanavljanje podjetij s strani ljudi iz vseh skupin pomaga ustvarjati delovna mesta in se boriti proti socialni in finančni izključenosti, hkrati pa spodbuja gospodarsko rast. Dokazi kažejo, da so ženske, mladi, starejši, priseljenci in invalidi pogosto premalo zastopani v podjetniškem prostoru in je v povprečju manj verjetno, da bodo uspeli ustvariti hitro rastoča podjetja zaradi pomanjkanja mrež in dostopa do financ ter manj ustreznih načinov za pridobivanje znanj, potrebnih za rast podjetja. Hkrati so socialna podjetja dolgoletni dejavniki vključujoče rasti in so se izkazala za izjemno odporna na gospodarske težave. Socialna podjetja po zasnovi na inovativen način naslavljajo socialno-ekonomske izzive in državljane privabljajo, da postanejo del rešitve.
Dogodek je bil obogaten s prispevki številnih lokalnih in mednarodnih govorcev, ki so delili svoje izkušnje in najboljše prakse za podporo inovacijam. Med govorci so bili: dr. Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka na Službi Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo in David Škabar, župan Občine Sežana, ki sta spregovorila o pomenu inovativnosti in digitalizacije v Sloveniji za njeno prihodnost; Cristina Fanjul, predsednica EBN, Dorijan Maršič, direktor Inkubatorja Sežana, oba sta spregovorila o pomenu povečane inkluzivnosti za prihodnost evropskih inovacij in delila svoje osebne izkušnje na to temo; in Tobias Temmen, Venture Partner pri Kellogg-WHU, Stanford Change Labs, dr. Andreja Jaklič, profesorica na Univerzi v Ljubljani – Fakulteti za družbene vede, in Flora Rosenow, Global Brand Strategy & Communication for Impact strokovnjakinja, ki vodi delavnice o ustvarjanju inkubacijskih modulov.
Obstajajo dokazi, da so podjetniški inkubatorji in podjetniški pospeševalniki lahko učinkovita podpora za nova in rastoča podjetja, ocene pa kažejo, da je podobne rezultate mogoče doseči v podjetniških inkubatorjih, ki se osredotočajo na podporo podjetnikom iz premalo zastopanih in prikrajšanih skupin. Ključ do uspeha teh pobud vključuje ponudbo močnih predinkubacijskih storitev, vzpostavljanje močnih povezav z glavnimi ponudniki poslovne podpore in vlagatelji, zagotavljanje podpore v prilagodljivih modulih in zagotavljanje, da je osebje inkubatorja usposobljeno za podporo ciljnim podjetnikom. Letošnji EBN Techcamp je opolnomočil svoje udeležence, da podprejo novo generacijo uspešnih tehnoloških start-upov.
Cristina Fanjul, presednica EBN
Fotografije: Jan Antonac
Sponzorja mednarodne konference:
Prijatelji Inkubatorja Sežana: